Solmøte 2025: «AR og VR-teknologi for å formidle informasjon om kulturarv»
Velkommen til foredraget “AR og VR-teknologi for å formidle informasjon om kulturarv” med doktorgradsstipendiat Elin Tinuviel Torbergsen fra Museum Nord.
Billetter kr 100,-
Billetter kr 100,-
Fri entré u/18 år og studenter
I forbindelse med Solmøte 2025 inviterer Nordland Akademi, Museum Nord og Kulturminneparken på Hadsel til foredrag i Hadsel kirke. Her får publikum innsikt i ny teknologi som brukes i formidling. Elin Tinuviel Torbergsen presenterer den nye formidlingsappen for Lofotr Vikingmuseum på Borg i Lofoten, som bringer kulturminner til live gjennom digitale løsninger. Hun viser hvordan appen gir et spennende innblikk i hverdagslivet i vikingtiden og tidlig middelalder. Elin demonstrerer også hvordan du kan utforske gjenstander i deres opprinnelige kontekst, som i dag er en del av museets utstilling. Dagen før vil hun holde foredrag for elever ved Informasjonsteknologi og medieproduksjon ved Hadsel videregående skole. Bakgrunnen for temaet er forbindelsen til den virtuelle omvisningen som ble laget i år til Hadsel kirke sitt 200 årsjubileum. Bakgrunnen for temaet er forbindelsen til den virtuelle omvisningen som ble laget i år til Hadsel kirke sitt 200 årsjubileum.
Solmøte 2025 er en feiring av solas tilbakekomst etter mørketida. Stjernemonumentet på Hadsel er en ca to meter høy bautastein, datert til ca 500 e.kr. Hvert år når sola kommer tilbake, treffer de første strålene toppen av denne steinen og et gravsted i bakgrunnen. Rundt bautasteinen er det en steinformasjon som utgjør en tretakket stjerne. Fem stjernemonumeter er kjent i Norge i dag, og Hadsel er det største. De siste 15 årene er det blitt en tradisjon å møtes her ved “Norges Stonehenge” den 18. januar.