10. mars 2010
Ett kort – mange bibliotek 
Bruk av digitalt lånekort i biblioteket
Norge har en stor flora av ulike typer bibliotek. For å øke tilgangen
til dette store biblioteknettverket lanseres nå muligheten for et felles
lånekort som kan brukes i mange bibliotek.
For at lånekortet skal fungere, blir opplysningene om alle lånere registrert i en felles database:
- Lånenummer
- Fødselsdato
- Kjønn
- Kryptert fødselsnummer
- Navn
- Inntil 2 postadresser
- Telefonnumre
- E-postadresse
- Foretrukket kontaktmetode; brev, e-post eller SMS
- Hjemmebibliotek – det biblioteket du bruker mest
- PIN-kode/passord for selvbetjeningsautomater og bibliotekenes web-løsninger
- Opplysninger om hvilke bibliotek en låner er tilknyttet
Det lagres ikke opplysninger om utlån, reserveringer eller andre forhold mellom låneren og det enkelte bibliotek
Prosjektet som har utviklet lånekortet har lagt vekt på å følge alle regler for behandling av personopplysninger
- Det lagres bare opplysninger som ikke er sensitive i personopplysningslovens forstand. Fødselsnummer er nødvendig for entydig identifikasjon av personer, men lagres i kryptert form slik at fødselsnumrene ikke kan rekonstrueres og misbrukes.
- Adresseopplysningene vil ikke bli solgt eller gitt videre til andre instanser.
- All kommunikasjon mellom det enkelte bibliotek og det sentrale lånerregisteret er kryptert og beskyttet av brukernavn og passord.
- Opplysningene vil bli oppbevart til låneren krever dem fjernet eller et av bibliotekene låneren er tilknyttet mottar melding om dødsfall.
- Behandlingsansvarlig for opplysningene er Bibiliotek-Systemer AS ved daglig leder, boks 2093 Stubberød, 3255 Larvik
- Du kan se hvilke opplysninger som til enhver tid er lagret om deg ved å oppsøke internettadressen https://fl.lanekortet.no/laanekort/innsyn.php. Du kan kreve opplysningene endret eller slettet i alle bibliotekene som bruker kortet.
Hvis du ikke ønsker et lånekort som kan benyttes i flere bibliotek, kan du reservere deg mot at adresseopplysningene dine blir lagret i det sentrale lånerregisteret. Gi beskjed i skranken, og du vil få et lånekort som bare kan brukes lokalt i biblioteket. Ungdom kan få kort som kan brukes over alt det året de fyller 16.
Jeg ønsker å registrere meg som låner ved Hadsel folkebibliotek
Navn………………………………………
Adresse……………………………………
Postnummer/Sted…………………………
Telefon……………………………………
E-post……………………………………
Fødselsdato/nr……………………………
Underskrift / Foresattes underskrift (gjelder barn under 13 år)
..............................................................................
Lånekortet skal kun gjelde ved Hadsel folkebibliotek
Lånekortet skal gjelde ved alle bibliotek som har tatt ordningen i bruk



